Bosch Parade 2026 maakt van ‘imperfectie’ een spectaculair kunstfeest op het water

28 mei , 15:00Nieuws
unnamed
Bossche Parade
Van 18 tot en met 21 juni varen en peddelen achttien spectaculaire kunstwerken voorbij tijdens Bosch Parade, in hartje Den Bosch. Onder het thema Mankement als Motor laten kunstenaars met hun drijvende creaties zien waar het schuurt, hapert en wringt. “Alles wordt speciaal voor dit evenement gemaakt, door professionele kunstenaars van over de hele wereld.”  
Feest van imperfectie
Maatschappelijke kwesties, persoonlijke frustraties, krakende systemen, haperende lichamen, dingen die mislukken: tijdens de elfde editie van Bosch Parade komt het allemaal aan bod. Wat niet klopt wordt niet verborgen, maar juist omgezet naar krachtige kunstwerken. Inspiratiebron voor de drijvende werken is het wonderlijke universum van Jeroen Bosch: een wereld waarin al het vreemde, duistere en menselijke door elkaar stroomt.
Directe lijn met Jeroen Bosch
"Wereldwijd kennen we geen festival als Bosch Parade: varende, unieke kunstwerken die door het historische stadscentrum van Den Bosch glijden, omringd door publiek op de kade”, directeur-bestuurder Erik de Jong. “Alles wordt speciaal voor dit evenement gemaakt, door professionele kunstenaars van over de hele wereld, samen met honderden vrijwilligers. Een enorme operatie.” "Het thema 'Mankement als motor' is persoonlijk, relevant en staat in een directe lijn met wat Bosch vijfhonderd jaar geleden al zag", aldus De Jong. “In de Tuin der Lusten kunnen bezoekers het maakproces van dichtbij volgen. We willen mensen betrekken bij het maakproces, zodat vrijwilligers en makers zichzelf (her)ontdekken als kunstenaar. Uiteindelijk willen we iedereen tot een hedendaagse Jeroen Bosch maken, en samen de wereld een mooiere plek laten zijn."
Laat ‘t gaan, laat ‘t vallen, laat ‘t los Curator en kunstenaar David Bade bouwt behalve indrukwekkende installaties ook gemeenschappen. Tijdens Bosch Parade 2026 nodigt hij bezoekers uit om collectief aan de slag te gaan met de verbeelding van hun tegenvallers en katers, dompers en dilemma’s. Want: samen iets dragen is immers fijner dan alleen. Tijdens een Burn Out Clinic wordt er gezamenlijk aan een sculptuur gebouwd: een imposante mankementenmachine waar ieders verbeelde euvel na een bescheiden hemelvaart resoluut te pletter valt, en de problematiek eindelijk kan worden losgelaten. Het project is een coproductie van Bosch Parade en Down the Rabbit Hole.    
Tipje van de sluier
Van de zestien deelnemende kunstcollectieven, lichten we er vast vier voor je uit. Zoals De luie nieuwsgierige innovatieve mens: een spannende balanceer-act van circustheatergroep Boost Producties. In het werk worden onze lichamelijke tekortkomingen uitgedaagd. We weten dat we die hebben, want probeer maar eens te vliegen. Toch blijven we zoeken naar oplossingen voor dit ‘probleem’ en is imperfectie een tweestrijd.
Kunstenaarsduo Kurk & Sierkol (Puck Dekker en Sietske Zandbergen) hebben grote bewondering voor de curieuze tekeningen van Jeroen Bosch. De makers zien zijn werken als ‘kermisachtige werelden’, met vliegende wezens, paarden die ook varkens zijn, zweefmolens en suikerspinhuisjes. Geïnspireerd door de wonderlijke, griezelige maar ook grappige visioenen maakten ze voor Bosch Parade Van een koude kermis: een hysterische carrousel waarin ongemak en knulligheid, verwarring en humor samenkomen. Met de kermis als volks en satirisch uitgangspunt kan een volkszanger op het drijvende werk niet ontbreken.
Toen de Griekse zeegod Glaucus de beeldschone nimf Scylla wilde verleiden, vroeg hij tovenares Circe om raad. Dat had-ie beter niet kunnen doen: Circe werd jaloers en veranderde rivale Scylla in een afzichtelijk monster. Het Franse collectief Le Bateau (Aurelia Noudelmann en Laëtitia Delauney) geeft met afgedankte materialen Scylla haar aantrekkingskracht terug. Het werk Monstrous Voices - gebouwd bij Buurtwerkplaats Noorderhof in Amsterdam - belooft een raadselachtig schouw- en luisterspel waarmee monsterlijke mankementen worden gevierd. Het werk is van 3 t/m 5 juli te zien bij Down the Rabbit Hole.
Op boschparade.nl/programma is een voorproefje van alle kunstwerken te vinden.
Tuin der Lusten
Over een traject van 1,4 kilometer vaart de Bosch Parade stroomafwaarts over de Dommel: van het Wilhelminaplein naar de Tuin der Lusten bij de Citadel. De Tuin der Lusten aan de Zuid-Willemsvaart is het kloppend hart van Bosch Parade. Van donderdag 21 mei tot en met zondag 21 juni verandert deze plek in een levendige kunstwerf en bruisende ontmoetingsplek. Terwijl de kunstenaars aan hun werk bouwen, sta je als toeschouwer midden in het maakproces: van de eerste schets tot het indrukwekkende eindresultaat. Bij pop-up restaurant Lust maken jonge, creatieve koks uit ’s-Hertogenbosch heerlijke gerechten.    
loading

Loading articles...

Loading